XVIII Ogólnopolski Festiwal Starych Cigników i Maszyn Rolniczych - Wilkowice

Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych jest największym w Polsce i tej części Europy zlotem miłośników i kolekcjonerów starego sprzętu rolniczego. Nosi imię Jerzego Samelczaka, inicjatora jego pierwszej edycji w 2002 roku. Niestety jesienią 2002 roku pan Jerzy nagle zmarł. Niespełna pół roku po śmierci pomysłodawcy i organizatora pierwszego festiwalu, wiosną 2003 roku, w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyło się spotkanie kolekcjonerów, miłośników i przedstawicieli samorządu lokalnego, na którym zostało utworzone stowarzyszenie o nazwie Klub Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych ,,Traktor i Maszyna”. Stowarzyszenie postanowiło kontynuować inicjatywę, którą rok wcześniej podjął i zrealizował Jerzy Samelczak. Obecnie impreza przyciąga setki wystawców i dziesiątki tysięcy zwiedzających. 


Oficjalne otwarcie tegorocznego zlotu odbyło się w sobotę 17. sierpnia. Po raz pierwszy w historii wystawę odwiedził minister rolnictwa. Miejscem spotkania miłośników starej techniki rolniczej od początku jest podleszczyńska miejscowość Wilkowice. Festiwal to nie tylko wystawa ale także pokazy i konkurencje. Zbiór zboża, omłoty, orka, „Traktor Pulling”, „Odpalanie bombaja”, „Odpalanie korbą” - to atrakcje, które pokazują dawną pracę na wsi i jednocześnie sprawiają, że impreza jest atrakcyjna dla szerokiego grona zwiedzających. 


W wystawie tradycyjnie udział wzięli nasi "traktorzyści" Tadeusz Dalecki i Marian Figel. W tym roku Tadeusz nagrodzony został przez organizatora za działalność w zakresie promocji zabytków techniki rolniczej.


Obok starych ciągników prezentowane są te najnowsze w ramach dorocznej wystawy Roltechnika.