Piknik Rodzinny Miłośników Pojazdów Zabytkowych w Tucholi

     Kolejny raz postanowiliśmy naszą coroczną wystawę poprzedzić dwudniowym zlotem miłośników zabytkowej motoryzcji, mającym charakter imprezy typowo rodzinnej. Po zakwaterowaniu zaczęliśmy spotkaniem przy ognisku. Sobotę zaczęliśmy rajdem po Borach Tucholskich na itinerer. Na trasie wykazać trzeba było się zarówno spostrzegawczością, umiejętnością czytania załączonych instrukcji jak i sprawnością fizyczną. O sprawdzenie tej ostatniej zadbali strażacy z OSP w Raciążu organizując dla uczesników rajdu konkurencje sprawnościowe przy użyciu sprzętu strażackiego. Sama trasa, mająca 75km, wiodła przez Raciąż właśnie, dalej drogą na Rytel przez malowniczą borowiacką wieś - Nadolną Karczmę i wzdłuż Kanału Brdy. Z Rytla drogą krajową 22 do Czerska, a z tąd w otulinie lasów do Barłogów, gdzie na parkingu przy basenie Wielkiego Kanału Brdy czekał już przygotowany posiłek i kawa, a chętni mogli skorzystać z kajaków. Wielki Kanał Brdy  jest budowlą hydrotechniczną zbudowaną w XIX wieku w celu nawodnienia okolicznych łąk - ma głębokość okoła 1m i długość 21km.

     Po powrocie do Tucholi wybraśmy się na rynek, aby uczestniczyć w Historycznym Pochodzie Borowiaków. Ten barwny przemarsz ukazujący ważne dla naszego regionu postaci i wydarzenia historyczne wzudził duże zainteresowanie naszych gości, a  z kolei zabytkowe pojazdy, którymi przyjechaliśmy zainterowanie mieszkańców Tucholi. 

      Do późnego popołudnia daliśmy odetchnąć uczestnikom zlotu, aby mogli "złapać oddech", ale już około godziny 19:00 zaczęliśmy biesiadne spotkanie przy ognisku i kolacji przygotowanej przez kucharzy Zajazdu Pod Jeleniem. Spotkanie to przeplatane było różnymi konkurencjami zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dla dorosłych były to m.in. konkutencja wolnej jazdy na motocyklu, przeciągnie Syreny 103 na linie, czy konkurs "wolnych obrotów" (chodzi tutaj o osiągniecie z silnika jak najniższych obrotów, które liczone są w określonym czasie). Dla dzieci były to głównie konkursy sprawnościowe, ale i plastyczny, przy użyciu kredy, a podłożem dla niej stały się chodniki campingu. Dużo radości (głównie widzom) sprawił konkurs taneczny w rytm utwotu Gangnam Style. Sobotnia impreza trwała do póżnej nocy.

      Zlot wieńczyła tradycyjna Wystawa Pojazdów Zabytkowych, na której prezentowano blisko 250 pojazdów.