Citroen 2CV

Pojemność: 602 cm3

Rok produkcji: 1986

Kraj pochodzenia: Francja

Właściciel: Łukasz Wiśniewski

Model 2CV produkowany był przez Citroëna w latach 1949-1990. Przez 41 lat produkcji powstało 3 868 634 egzemplarzy. Było to auto klasy popularnej, maksymalnie uproszczone, by obniżyć jego cenę - tanie w produkcji i utrzymaniu. Kierowca i pasażerowie nie mogli liczyć na niemal żadne wyposażenie umilające podróż. Mimo tego – 2CV stał się jednym z najbardziej kultowych samochodów na świecie.

Ciekawa jest historia powstania koncepcji tego auta. Generalny dyrektor firmy – Pierre Boulanger, w 1936 roku postawił przed konstruktorami zadanie zbudowania popularnego samochodu. Rzucił hasło – "quatre roues sous un parapluie" (cztery koła pod parasolem). Sprecyzował zadanie: samochód miał mieć miejsce dla 4 osób i dla 50 kg bagażu, miał być ekonomiczny i zapewniać komfort jazdy, prędkość 50 km/h. Chciał, aby samochód był prosty konstrukcyjnie, ale oryginalny, mały a jednocześnie przestronny – "chcę aby w aucie mogły wygodnie pomieścić się cztery osoby wraz z koszykiem zawierającym 60 jaj i by podczas jazdy z prędkością 50 km/h nie zrobiła się jajecznica". W prototypowej wersji 2CV silnik miał pojemność 375 cm³ i moc 8 KM.

Citroen Łukasza pochodzi z końca produkcji modelu, napędzany jest "najmocniejszym" silnikiem o pojemności 602cm3 i mocy 29KM. Po zakupie przeszedł gruntowną renowację.