Gnome & Rhone AX2

Pojemność: 800 cm3

Rok produkcji: 1944

Kraj pochodzenia: Francja

Właściciel: Tadeusz Przewoski

Francuska firma Gnome-Rhone w latach 1914-1918 produkowała silniki lotnicze dla wojska. Po zakończeniu wojny musiała przestawić się na produkcję cywilną. Początkowo wzorowano się na konstrukcjach brytyjskich, a później na rozwiązaniach BMW.

Do 1939 roku produkowano sześć podstawowych modeli. Tuż przed II wojną światową motocykl o największej poj. 750 ccm boxer powiększono na potrzeby wojska do 800 ccm.

W czasie okupacji niemieckiej produkcję kontynuowano na potrzeby armii niemieckiej. W ten właśnie egzemplarz był wyposażony korpus niemieckiej policji szturmowej stacjonujący w rejonie Rolbika w gminie Brusy.
Niemcy oczekiwali na zrzut spadochroniarzy. W 1945 roku podczas natarcia w tym rejonie wojsk radzieckich uciekający Niemcy przez wioskę Milachowo-Młyn porzucili ten uszkodzony motocykl, w zwężającym się leju między Zbrzycą a skarpą i tak pozostał.
- Tuż po wojnie ojciec Tadeusza Przewoskiego pomagał w Rolbiku przy wywożeniu drewna z lasu, a w zamian za pomoc dostał ten motocykl.

Motocykl trafił do domu, ale przez długi czas był w kawałkach:
silnik u ojca, rama u jego kuzyna. Taką maszynę ciężko było przechować, bowiem tuż po wojnie po Polsce krążyli rozmaici "kolekcjonerzy" zwani szabrownikami, którzy zabierali wszystko co niemieckie. Troskliwi opiekunowie zadbali jednak, by pozostał w dobrych rękach.

 

Inne pojazdy Tadeusza